رد کردن پیوندها
توربین بخار کوپوس

توربین بخار کوپوس و ویژگی‌های آن

بیش از یک قرن است که توربین‌های بخار کوپوس در سراسر جهان به‌عنوان راه‌حلی برای درایو پمپ‌های روغن، پمپ‌های آب تغذیه، فن‌ها، ژنراتورها و سایر کاربردهای درایو مکانیکی شناخته شده‌ است. توربین بخار کوپوس به‌طور معمول توسط صنایع نفت، پتروشیمی، شیمیایی، شکر، کاغذ، فرآوری مواد غذایی و سایر صنایعی که نیاز به برق اضطراری مداوم یا آماده به‌کار دارند، استفاده می‎شود.

توربین بخار کوپوس به‌عنوان تامین کننده پیشرو توربین‌های بخار سازگار با استاندارد API شهرت زیادی دارد. امروزه این توربین به رهبری خود در رعایت استانداردهای سختگیرانه API 611 شناخته می‌شود که توربین‌های بخار تک مرحله‌ای را برای صنایع نفت، گاز و سایر صنایع با توان تا 4000 اسب بخار (2984 کیلووات) ارائه می‌دهد. در این مقاله دسته‌بندی توربین‌های مختلف این شرکت را بررسی می‌کنیم. با توجه به کیفیت بالای این محصولات، این محصولات در حال حاضر نیز این توربین‌ها تحت مدیریت شرکت زیمنس و مجموعه درسر‌رند تولید و عرضه می‌گردد.

توربین بخار نوع RLH

از شناخته‌شده‌ترین توربین‌های این شرکت توربین نوع RLH است که خود انواع مختلفی دارد.

  • توربین RLHA توربینی افقی با شکاف محوری و یاتاقان‌های اسلیو شکاف است که در چهار اندازه فریم و تا توان 4000 اسب بخار (2980 کیلووات) تولید می‌گردد. پوسته شکاف محوری امکان دسترسی آسان برای بازرسی و تعمیر در محل را فراهم می‌کند. قابلیت اطمینان تست شده با زمان توربین RLHA آن را به انتخابی ایده‌آل برای کار مداوم ماشین‌هایی مانند پمپ‌ها، فن‌ها و ژنراتورهایی که در سخت‌ترین محیط‌های صنعتی کار می‌کنند، تبدیل می‌کند.
  • RLHB یاتاقان‌های ژورنال ضد اصطکاک را به‌جای یاتاقان‌های اسلیو شکاف موجود در RLHA، برای کاربردهایی که نیاز به استارت سریع دارند، ارائه می‌دهد. RLHB از سیستم‌های روغن‌کاری رینگ یا روغن‌کاری مه‌آلود (oil mist lubrication) بهره می‌برد و نیاز به روغن‌کاری اجباری با هزینه بالاتر برای سرعت‌های تا 5000 دور در دقیقه را از بین می‌برد.
  • توربین بخار کوپوس RLHA24S به‌عنوان یک توربین بخار یک مرحله‌ای با هدف خاص و با سرعت بالا ارائه می‌شود. این توربین‌های بخار بر اساس استاندارد API-612 تولید و عرضه می‌گردند. توربین‌های افقی مورد استفاده برای راندن تجهیزاتی هستند که معمولا ایمن نیستند و از نظر اندازه (قدرت) نسبتا بزرگ یا با کاربرد حیاتی هستند.

RLHA24S الزامات طراحی با هدف خاص را با پوشش بسیار مقاوم یک مرحله‌ای RLHA ترکیب می‌کند. این یک راه حل مقرون‌به‌صرفه برای برنامه‌های کاربردی خدمات قابل اعتماد و حیاتی است. مانند تمام طرح‌های توربین بخار کوپوس RLHA، این توربین نیز افقی و شکاف محوری با یاتاقان‌های اسلیو شکاف است. این نوع توربین‌ها امکان دسترسی آسان برای بازرسی و تعمیر در محل را فراهم کرده اند.

 RLHA28E

RLHA28E یک توربین بخار تک مرحله ای است که برای تامین نیروی مفید از شرایط بخار نسبتا کم فشار و حجم بالا طراحی شده است. طراحی RLHA28E به کاربران این امکان را می‌دهد تا از توربین‌های بخار تک مرحله‌ای برای به حرکت درآوردن پمپ‌ها، فن‌ها، کمپرسورها، ژنراتورها و سایر تجهیزات استفاده کنند از این توربین‌ها برای زمانی که توربین‌های بخار تک مرحله‌ای معمول نمی‌توانند شرایط جریان بخار بالا را تطبیق دهند، به‌طور مؤثری استفاده می‌کنند.

RLHA28E از یک پوسته بخار بزرگ با ظرفیت نازل در نیمه بالا و پایین و همچنین اتصالات ورودی و خروجی بزرگ برای قرار دادن حجم زیادی از بخار استفاده می‌کند. ناحیه بزرگ نازل و خروجی 16 اینچی به RLHA28E تک مرحله‌ای اجازه می‌دهد تا زمانی که راندمان بالاتر یک توربین چند مرحله ای مقرون‌به‌صرفه نیست، برای کاربردهای متراکم استفاده شود.

توربین‌های توربین بخار کوپوس RLH تک‌مرحله‌ای، توربین نوع ضربه‌ای با دو ردیف، روتور از نوع ترکیب سرعت هستند. یک ردیف تیغه‌های معکوس ثابت بین تیغه‌های دوار روتور قرار دارد. روتور در یک پوسته افقی تقسیم شده، با اتصالات ورودی و خروجی بخار قرار گرفته در قسمت پایینی پوسته قرار دارد.

توربین‌های توربین بخار کوپوس RLH به‌شکل مستحکمی‌ ساخته شده‌اند و برای طیف وسیعی از محرک‌های مکانیکی مناسب هستند. آن‌ها با AP1-611 و NEMA SM23 مطابقت دارند. پوسته، بدنه شیر، شفت، دیسک، تیغه‌ها، نازل‌ها، اجزای شیر و بست‌ها از فولاد آلیاژی با درجه بالا، فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی و چدن ساخته‌شده‌اند تا عمر طولانی و اطمینان‌بخش آن‌ها را تضمین کند.

RLA

یکی از محصولات معروف دیگر این شرکت، توربین‌های نوع RLA هستند. RLA یک توربین افقی شکاف شعاعی است که در 8 اندازه فریم با قدرت 1 تا 1000 اسب بخار (745 کیلووات) تولید گردیده است. توربین RLA به‌عنوان یک دستگاه با هزینه نگهداری کم و دارای عملکرد آسان شهرت دارد.

توربین بخار کوپوس RLA استاندارد، توربینی تک مرحله‌ای و از نوع ضربه‌ای با روتور دو ردیفه ترکیبی سرعت و یک ردیف پره‌های معکوس ثابت بین پره‌های دوار است. روتور بین پوشش توربین که شامل اتصال ورودی بخار و پوسته توربین که اتصال خروجی بخار را در بر دارد، محصور شده است. روتور به‌صورت محوری بین دو بلبرینگ قرار می‌گیرد.

توربین‌های درسررند نوع RLA دارای ساختاری مقاوم، مناسب برای طیف وسیعی از کاربردهای درایو مکانیکی هستند و با تمام الزامات اولیه API-611 و NEMA SM23 مطابقت دارند.

پوسته، بدنه شیر، شفت، دیسک، تیغه‌ها، نازل‌ها، اجزای شیر و بست‌ها از فولاد آلیاژی با عیار بالا، فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی و چدن ساخته شده‌اند که عمر طولانی و قابل اطمینان را تضمین می‌کنند.

 

پیام بگذارید

diam Praesent risus luctus vel, dapibus mi,
کاوش کنید
بکشید